Dzień Czystego Powietrza obchodzony był zaledwie kilka dni temu.Z tego właśnie względu należałoby nabrać odrobinę refleksji dotyczących wielkiego problemu, który daje o sobie znać na terenie całej Polski. Mowa tu rzecz jasna o smogu, który z pewnością może okazać się dla dużej części społeczeństwa naprawdę niezwykle groźny. Niebezpieczne toksyny, które wdychamy niemalże każdego dnia, mają bez żadnych wątpliwości związek z nieustannym rozszerzaniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już mniej więcej rok. Z pewnością warto cyklicznie wyjaśniać czym jest zatrucie powietrza a także jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został ten właśnie temat. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że obecnie w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił również problem smogu. Dobrą metodą na zapobieganie degradacji powietrza jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Mniej więcej połowę smogu w Polsce wyrabiamy my sami w naszych domach, o czym poinformował Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie rozmontujemy kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.


Oprócz tego, w walkę ze zdegradowanym powietrzem włączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki Piotr Woźny zadeklarował, że wyrabiana przez wspomnianą spółkę energia za około 10 lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę także fakt, że kłopot ze smogiem a także z SARS-CoV-2 można ze sobą wyraźnie połączyć. Epidemia koronawirusa najpierw pojawiła się w krajach o szczególnie wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


Jeśli chodzi o smog bezspornie warto również być świadomym tego, co zasadniczo jest pierwszorzędną przyczyną. Mianowicie jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niszczących substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wszystkich perspektyw jest nadzwyczajnie istotna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz