Od raptem paru dni w pasie obok granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym dotknięto aż 183 lokalizacji, a więc pewną część terytoriów województw lubelskiego oraz podlaskiego. Wprowadzony został na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na stanowisko rządu. Rząd Mateusza Morawieckiego uzasadnił nałożenie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią oraz działaniami dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są migranci. W oparciu o zdanie polskiego rządu migranci przywożeni są na granice przez służby reżimu białoruskiego. Jest wśród nich grupa, która od już kilku tygodni koczuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

W dodatku rząd wskazywał również na zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską ćwiczyć będzie około 200tys. żołnierzy rosyjskich i białoruskich. W oparciu o konstytucję, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, kiedy w sytuacji poważnych zagrożeń środki konstytucyjne nie są wystarczające. Tymczasem zarządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego ma możliwość anulowania Sejm, zatem już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy sceny politycznej opozycji zwrócił się również szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który informował o elementach zagrożenia suwerenności naszego kraju a także integralności granic naszego państwa. Oświadczył również, że białoruskie państwo kierowane w tej chwili przez reżim prezydenta Łukaszenki, uskutecznia wielką międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Poza tym wskazał, że reżim białoruski uruchomił niedawno połączenia z Libanem. Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Siemoniak podał do ogólnej wiadomości, że w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma mowy o tym, że aktualne zagrożenie nie może być wycofane z wykorzystaniem istniejących już środków. Koniec końców Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego obok granicy z Białorusią.

Tagi: Wiadomości

Brak komentarzy

Zostaw komentarz